אילוף כלבים לשמירה והגנה

אילוף כלבים לשמירה והגנה

לשם מה כלב “שמירה והגנה”?
בבואנו לבחון את הסיבה לכך שאנו רוצים כלב אשר ישמור ויגן עלינו אנו למעשה נוגעים בנימי נפשנו העמוקים ביותר, על אותם נימים שמאסלו דן בהם בתיאוריה הידועה שלו “מדרג הצרכים”.

מדרג הצרכים של מאסלו
בבסיס התיאוריה כי בהתפתחות האדם מדרגות צרכים הבנויות כנדבכים, ועונות על הצרכים הקיומיים של האדם.

 

הערה : לצורך הדיון האפקטיבי , נתייחס לשני הצרכים הראשונים.

 

צרכים בסיסיים
בבסיסינו אנו זקוקים למזון, שינה ומין , מבלי לקיים אותם לא יוכל הגוף האנושי לחיות.

הבנת היצרים באילוף להגנה
אילוף כלבי שמירה והגנה (כאשר הוא מבוצע כראוי) הוא האילוף התובעני והקשה ביותר שקיים. רוב הכלבים מסוגלים ללמוד משמעת, עבודת הרחה או ריצת מכשולים (אג’יליטי), אך מעטים הם הכלבים המסוגלים ללמוד הגנה על הנוהג. לעתים שומעים אנשים אומרים: “הכלב שלי לא אולף להגנה, אבל אני בטוח שאם מישהו יתקוף אותי, הוא יגן עליי.” ב-99% מהמקרים זוהי רק משאלת לב. העובדה היא, שרוב הכלבים, כאשר הם חשים מאוימים, יתעלמו מהנוהג ויברחו, מותירים מאחוריהם את הנוהג שלהם להתמודד לבדו עם הסכנה. הסיבה לכך נעוצה באופי הכלב.

במובן הפשוט שלו, אילוף לנשיכת תוקף מבוסס על יכולתו של הכלב להתמודד עם לחץ. כלב שמירה והגנה טוב לומד מגיל צעיר ביותר להגיב בדרך מסוימת כאשר הוא מאוים. הוא לומד שכאשר הוא בורח, האיום לא פוחת והבעיה לא נפתרת. על מנת להצליח באילוף להגנה, על הנוהגים להיות בעלי הבנה עמוקה של היצרים השולטים באופיו של הכלב בעבודת הגנה:

1.יצר רדיפה אחר טרף.
2.יצר הגנה.
3.יצר קרב.
4.יצר הימנעות.

ביטחון
הנדבך השני של ההתפתחות מושתת על ביטחון . לאחר שהאדם מילא את השלב הראשון הוא פונה אל השלב השני . כאן בין היתר עונה על הצורך הזה כלב שמירה והגנה , קיים קשר ישיר בין הצורך לבין מילויו.
כלבי שמירה יציבים המאולפים לשמירה והגנה מספקים צורך זה (כפי שכבר צוין השני במעלה מהצרכים הבסיסים שלנו), מעבר להגנה והביטחון אנו מקבלים אהבה, נאמנות וקבלה ללא תנאי, כך שאנו מרוויחם יותר מאשר מענה לצורך אחד מכלב אחד.

בוודאי ובוודאי בימים טרופים אילו שכל מערך ההגנה הממשלתי טוב ככל שיהיה עדיין לא מותיר אותנו בתחושת ביטחון מלא, לכן מעבר לכל הדרכים המקובלות רצוי ומומלץ לאדם ולמשפחה להשלים צורך זה באמצעות כלב שמירה הולם.
לא בכדי נאמר כי הכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם, אין אנו רואים באמירה זו קלישאה נהפוך הוא – “קלישאה” זו מוכיחה את עצמה מידי יום.

חברת i.p.d ערה ורגישה מאוד לצורך זה , אי לכך ובהתאם לזאת על מנת לתת מענה יסודי,יעיל,אמין והולם את האדם ואת המשפחה המבקשת כלב שמירה והגנה זה אנו ערוכים לתהליך באופן מבוקר.

תחילה בוחרים את הגורים המיועדים לכך בקפידה, על ידי בחינת “יציבות”, יכולת ביצוע, נחישות, אינטלגנציה, וכושר בעמידה בלחצים. לאחר מכן הגורים מוכשרים בתהליך אילוף במשך שנתיים, שבמהלכם בין היתר מבינים את היצרים הנשלטים בכלב ועל פיהם פועלים.
כלבי ה-שמירה מוכשרים באופן קפדני כאשר בסופו מאולפים להגנה אישית ושמירה, בתום התהליך יודעים להגן על בעליהם ובני משפחותיהם ועל כל מתחם המוגר להם ( למשל בית המגורים).
הערה: חלק מהכלבים עוברים את תהליך ההכשרה בחו”ל וחלקם עוברים את תהליך ההכשרה בארץ.

לפני שמוסרים כלב שמירה ללקוח בוחנים היטב לאילו מטרות הוא מיועד, במידה וימצא כי המטרות אינן הולמות לא ימסר הכלב לדורש.

כאשר מחברים בין הכלב לבעליו , אנו מוודאים כי החיבור אינטגרטיבי בין המשפחה לכלב, מלווים את כל תהליך הקליטה מתחילתו ועד סופו

[oqeygallery id=2]